piątek, 18 lutego 2011

Żywienie i odsadzanie.

Żywienie i odsadzanie 

Jeśli wszystko idzie dobrze młode powinny jeść pokarm matki do 3-5 miesiąca życia. W tym czasie, gdy jeszcze pobierają dużo mleka od mamy , można zacząć dawać im pokarmy uzupełniające, aby szczenięta mogły nauczyć się jeść z miski. Ta metoda pozwala uniknąć „zahamowania”  w rozwoju młodych, które jest spowodowane ograniczeniem żywienia, a także pomaga w naturalnym zmniejszeniu pokarmy produkowanego przez sukę. Szczenięta z czasem potrzebują od niej coraz mniej pokarmu, aż nie będą go potrzebowały wcale.   

          
Odsadzanie szczeniąt od matki  


Pierwszym krokiem na drodze odsadzenia jest  przygotowanie papki z kaszki dla dzieci  oraz ogrzanego mleka krowiego. Podaje się to szczeniakom palcem lub końcem łyżeczki. Po takim wprowadzeniu pokarmy należy podawać papkę w misce do kojca dwa razy dziennie.  Przez pierwszy tydzień szczeniaki będą pełzały po swoim jedzeniu i trzeba będzie je wycierać po każdym karmieniu. Jeśli zostanie choć odrobina mleka lub pokarmu na ciele szczeniaka może to spowodować zapalenie skóry lub utratę włosów czy sierści. Najczęściej zabiera się matkę w czasie karmienia aby zbytnio nie przeszkadzała. Jak szczeniaki zaczną prawidłowo jeść z miseczek można im podawać jedzenie 3-4 razy dziennie. Wtedy można do ich jadłospisu wprowadzić mięso. 


       Tradycyjny posiłek szczeniaków ze skrawków najlepszej wołowiny zawiera za mało wapnia.  Jeśli chcemy użyć świeżego mięsa powinniśmy uzupełnić ten niedobór mączką kostną. Pierwszy posiłek powinno stanowić skrobane mięso – rodzaj „pasty mięsnej”. Jeżeli szczeniaki mają więcej niż 3 tygodnie, można im dać surową, zmieloną wołowinę od razu z mączką kostną.  
  

    Zamiast tego możemy użyć specjalnych konserw dla zwierząt . Nawet  puszkowane mięso dla dorosłych psów pełniej pokrywa zapotrzebowanie organizmu szczeniaka niż świeże mięso, chociaż też powinno się do niego dodawać troszkę mączki kostnej. Na cokolwiek się zdecydujemy, musi to być drobno zmielone. Żeby ułatwić  szczeniakom jedzenie mięsa z puszek należy umieścić je w małej ilości wody ( mniej niż 10 % objętości ) i rozgnieść nożem. 

      W miarę jak zmniejsza się ilość mleka od matki, trzeba dawać szczeniakom więcej pożywiania. Potrzebują one częstszego karmienia niż dorosłe psy z tych samych co niemowlęta, tzn. szybkiego wzrostu i rozwoju. Ale jeśli nie odsadziliśmy szczeniąt  od matki przed 5 tygodniem życia, należy to zrobić jak najszybciej zaczynając od mięsa ( patrz „ Rozwijanie dorosłych nawyków żywieniowych”). Ogólnie  mówiąc 6-tygodniowe szczenięta nie powinny wcale jeść pokarmu matki lub jeść je tylko trochę.







Hoshi (Chomciara)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz