Oswajanie
Pierwsze chwile
Kiedy już myszki znajdą się w domu powinno się dać im trochę spokoju, aby mogły zapoznać się z nowym domem. Nie powinno to jednak trwać zbyt długo, gdyż myszki mogłyby zdziczeć. Wystarczy tyle, aby zdążyły ochłonąć po przeprowadzce. W tym czasie lepiej po prostu je obserwować. Myszki też będą widzieć właściciela obok klatki i będą powoli przyzwyczajać się do jego zapachu.
Myszy laboratoryjne mogą się oswajać bardzo szybko, albo bardzo wolno, w zależności od tego jaki miały poprzednio kontakt z ludźmi. Oczywiście niektóre mogą nie oswoić się do końca.
Warto pamiętać, że przy oswajaniu myszek nie można wykonywać gwałtownych ruchów oraz podnosić głosu, ponieważ mogą się przestraszyć i zrazić do opiekuna. Wszelkie gryzonie muszą zyskać zaufanie właściciela, jest to absolutnie normalne u każdego osobnika.
Myszy mogą na początku ugryźć, jeżeli będzie się postępować z nimi zbyt "brutalnie", np. chwytać je w nieodpowiedni sposób. Oczywiście może się też zdarzyć, że będą sprawdzać czy ich opiekun nie jest "jadalny", ale jeżeli poznają jego zapach nie będzie z tym problemu.
Sposoby oswajania
Istnieje jeden podstawowy sposób oswajania myszek, sprawdzający się również w stosunku do większości innych gryzoni. Jest on przeważnie skuteczny, jednak należy być cierpliwym. Pamiętajcie, każda myszka jest inna. Do tego dochodzi pochodzenie gryzonia.
Jeżeli ma się myszkę RASOWĄ, zakupioną u hodowcy bardzo prawdopodobnie, że jest ona oswojona z człowiekiem, gdyż chowała się w "rodzinnej atmosferze".
Jeżeli zwierzę było kupione w sklepie może być ona np. strachliwa. Takie myszki przeżywają pierwsze tygodnie swojego życia w stresujących warunkach. W takim środowisku wystawione są na hałasy i niepokojenie przez klientów.
Sposób ten polega na włożeniu ręki do klatki lub akwarium oraz czekaniu, aż myszka się nią zainteresuje. Należy włożyć rękę spokojnie i powoli oraz wykonywać bardzo powolne ruchy, tak aby myszka nie skojarzyła tego z atakiem. Przy tym procesie pomocne mogą się okazać mysie smakołyki przykładowo orzechy czy słonecznik. W ręce trzymać można jeden z nich, co zachęci gryzonia i sprawi, że bardziej się zainteresuje. Kiedy myszki poznają już zapach opiekuna, będą wiedziały, że nic im nie grozi z naszej strony. W końcu same zaczną się interesować. Przy podawaniu im w tym czasie im smakołyków, szybko się nauczą, że jesteś wrogo nastawiony. Część myszek może po jakimś czasie swobodnie wchodzić na rękę swojego właściciela.
Wskazówka: Podczas podawania posiłku, w czasie oswajania można wydawać jakiś odgłos np. pstrykać palcami, gwizdać, stukać w pręciki w klatce lub mówić przykładowo imię zwierzaka. Wtedy myszka nauczy się wychodzić na ten odgłos kojarząc go z jedzeniem.
Foslo (Mysiarz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz