piątek, 18 lutego 2011

Mysz Domowa

Mysz Domowa



Długość ciała: 7 - 12 cm
Długość ogona: 5,5 - 11 cm
Długość tylnej stopy: 1,5 – 1,8 cm
Długość ucha: 1,0 – 1,5 cm
Masa: 6 – 30 g
Długość życia na wolności: 3 miesiące, najdłużej 1,5 roku
Długość życia w niewoli: do 4 lat, najczęściej 1,5 roku, do 2 lat

Wygląd

Sierść tego gatunku może mieć barwę od brunatno brązowej do żółtawobrązowej, przy czym brzuch jest jaśniejszy. Mysz ma smukłe ciał, pyszczek jest zaostrzony, uszy duże, cienkie, długie i nieowłosione, zaokrąglone na końcu. Ogon pokryty jest od 150 do 205 pierścieni łusek.  N tylnych stopach znajduje się po sześć okrągłych modzeli ( zgrubiała, szorstka skóra ). Samice posiadają pięć par gruczołów mlecznych, a z czego trzy w okolicy piersiowej. Myszy domowe wydzielają charakterystyczny mysi zapach.  


Występowanie


Pierwotnie gatunek ten zamieszkiwał strefę stepów i półpustyń wschodniej Azji i Afryki. Prawdopodobnie w początkach rolnictwa na Bliskim Wschodzie nastąpiło przejście części populacji w okolicy domostw ludzkich, a następnie wraz z ludźmi myszy rozprzestrzeniły się na cały świat.



Środowisko

Pierwotnie gatunek ten zamieszkiwał tereny stepowe, obecnie występuje 
przede wszystkim w domostwach ludzkich, stajniach, stodołach oraz piwnicach, od wiosny do pierwszych przymrozków również w zaroślach i ogrodach. Obecnie hodowana w domach. Z czasem stara się popularnym towarzyszem człowieka. Myszki, które dostępne  są dostępne w sklepach, są najczęściej niewiadomego pochodzenia mieszankami myszy laboratoryjnej. Jest to gatunek wybitnie plastyczny, może dostosować się do życia w kopalniach czy nawet w chłodniach w temperaturze zera stopni.

 
Tryb życia

Aktywna najczęściej o zmierzchu i nocą, czasem za dnia. W warunkach naturalnych szczyt aktywności przypada na godziny po zachodzie słońca. W pomieszczeniach zamkniętych aktywna całą dobę, zaś oświetlonych od zmroku do rana. Unika wody, jednak w razie potrzeby nieźle pływa. Biega i wspina się wspomagając to chwytnymi łapkami, nadającym równowagę ogonem.



Pokarm

Wszystkożerna, najczęściej je produkty zbożowe i nasiona. W zależności od dostępności pożywienia, może jeść wyłącznie pokarm roślinny, czasem zwierzęcy. Osobniki zamieszkujące budynki żywią się znalezionymi tam produktami spożywczymi.


Rozmnażanie

M
yszy zamieszkujące domostwa rozmnażają się cały rok. W naturze okres godowy przypada od kwietnia do października. Cykl trwa od czterech do sześciu dni, zaś ciąża od 19-stu do 24-stu dni. Na rok przypada od czterech do dziesięciu miotów po jednym do dwunastu młodych, przeciętnie od siedmiu do ośmiu. W przypadku myszy zamieszkujących stogi  trzy do dziewięciu (średnio sześć), a w przypadku zamieszkujących budynki jeden do dziesięciu (średnio pięć, sześć). Maksymalna liczba młodych w miocie to 21 osobników. Po urodzeniu małe pozostają z matką przez trzy tygodnie, w tym czasie otwierają oczy. Następuje to około 12-stego do 15-stego dnia, ssą do 18-stu, 20-stu dni. W wieku 35 do 49 dni są już dojrzałe płciowo.   




Udomowione odmiany myszy domowej

Z gatunku Mus musculus oprócz wielu dzikich pod gatunków rozwinęły się też myszy będące potomkami osobników udomowionych wiele lat temu.

LABORATORYJNA, kiedyś BIAŁA – osiąga wielkość od 7 do 12 cm, ogon jest długości ciała, jej sierść może mieć nie tylko biały kolor, ale też wiele innych. Cena tych myszy to najczęściej od 5 do 6,50 zł (Zależnie od sklepu ).

JAPOŃSKA (z której rozwinęły się MINIMOUSE) – osiąga wielkość około 5 do 7 cm, myszki te są białe w ciemne łaty, jest ich mało, ale za tą są duże.

RASOWA – osiąga wielkość około 10 cm, drugie tyle mierzy ogon, występuje w wielu odmianach barwnych. Cena tej myszki to około 30 zł. Jedynie myszki kupione u hodowcy posiadają rodowód i są myszkami rasowymi.  
 





Foslo (Mysiarz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz