sobota, 26 lutego 2011

Wstęp


Wstęp

Witajcie! Jak widzicie nasz blog jest na razie lichy. Niedługo jednak trafią na niego najróżniejsze wiersze, komiksy, artykuły, opowiadania, bądź nawet zdjęcia. Postaramy się jak najszybciej ożywić bloga. Mamy nadzieję, że wam się spodoba.


Jeżeli informacje zawarte na tym blogu wam się przydały, dajcie komentarz lub miłe słówko na jego temat. :)


Na początek radzę zajrzeć tu:
- Spis tematów i postów 


Foslo (Mysiarz)

Zwierzaki Hoshi


Asusek

Ten wspaniały piesek jest w moim domku już nie całe pół roku. Jest ze schroniska. Urodził się tam i nie miał zbytnio dobrej opieki. Teraz jest szczęśliwym i pełnym życia szczeniakiem pomimo, że zaledwie pół roku temu był małym i nieszczęśliwym szczeniakiem bez mamy, którą uśpiono. Asus to mieszanka pudla i... sama nawet nie wiem. Wiem tylko tyle, że to kundelek ;-). Jest on pogodnym, zabawnym urwisem. Nie potrafi usiedzieć w miejscu. Jego ulubionymi przysmakami są specjalne ciasteczka dla psów o smaku wołowiny. Sznurek widoczny na zdjęciu to jego ulubiona zabawka. Urodziny ma dokładnie 22 października. W tym dokładnie dniu pomyślcie jaki artykuł przeczytaliście i życzcie mu 100 psich lat! 

Hoshi (Chomciara)

sobota, 19 lutego 2011

Spis Tematów i Postów

Spis Tematów i Postów


     Ważne:
     - Wstęp
     - Świat Zwierząt
     - Twórcy

          Opieka nad szczeniakami:
         - Nowo narodzony szczeniak
         - Żywienie i osadzanie

              Zwierzak w Domu:
                  - Jak przekonać rodziców do kupna 
                    zwierzaka?
                  - Wybór psa

                    Mysz w domu:
                            - Oswajanie myszek

                         Rasy myszek:
                        Mysz Domowa
                             
                             Nasze Zwierzaki:
                            Zwierzaki Foslo
                              - Zwierzaki Hoshi          
          

Zwierzaki Foslo

Mysia

Ta urocza myszka gościła w moim domu dość długo, bo ponad 2 lata. Była spokojna, kochała chować się do norek (jak to każda myszka) np. utworzonych z ręki. charakterystyczna u niej była biała łata na łebku w kształcie rombu. Jej przysmakiem był słonecznik i dropsy dla gryzoni o smaku owoców leśnych.

Foslo (Mysiarz)


   

piątek, 18 lutego 2011

Jak przekonać rodziców do zwierzaka?

Jak przekonać rodziców do kupna zwierzaka? 






Warto najpierw obiecać rodzicom, że będzie się go pielęgnować. Wypełniać także polecenia jakie zada rodzic, aby dowieść, że jest się odpowiedzialnym człowiekiem. Nie należy nalegać, to tylko pogorszy sprawę. Radzimy przekonywać do zwierzaka, mówić o nim jak najlepiej ( oczywiście całą prawdę ). Jednak przed zdecydowaniem się na pupila trzeba sporo o nim przeczytać, kupić książkę na jego temat lub przeglądać inne informacje (między innymi na naszym blogu ). 



Hoshi (Chomciara)







Foslo (Mysiarz)





Wybór psa

Wybór Psa

Jeżeli chcecie psa i zdecydowaliście się na szczeniaka lub dorosłego psa... To co dalej?

  • Warto dopasować swój styl życia do rasy psa, temperamentu i jego potrzeb. 
  • Wybierzcie wielkość psa, tak aby dobrze czuł się w waszym domostwie. 

  1. Duże psy, jeżeli mieszkacie w domku jednorodzinnym, mogą skutecznie odstraszyć obcych, ale koszty ich utrzymania są z pewnością duże ( Jak same psy )  
  2. Małe psy, potrzebują dużo mniej ruchu, może i nie są spokojniejsze, ale również przywiązują się do właściciela, tak jak większe rasy.              
UWAGA
Radzimy uważać na małe dzieci, gdyż kości ras miniaturowych są bardzo delikatne, cienkie i kruche. Dzieci mogą takie pieski przez przypadek poważnie uszkodzić waszego pupila.

  • Trzeba także zdecydować się jaką płeć będzie miał wasz pupil. 
  • Pomyślcie czy będzie to kundelek, czy pies rasowy. 
  • Po wybraniu rasy zbierzcie jak najwięcej informacji na jej temat i wszelkich chorobach, które jej zagrażają.
  • Nie kupujcie pod wpływem nagłej zachcianki. Pies, którego wybierzecie będzie wam towarzyszył przez przynajmniej 10 lat - właściwy wybór jest wart zachodu!
Hoshi (Chomciara)

Opieka nad szczeniakami

Nowo narodzony szczeniak 

W normalnie urodzonym, zdrowym miocie wszystkie nowo narodzone szczeniaczki znajdują samodzielnie drogę do źródła mleka. Przez pierwsze dni mleko matki, suki ( zwane siarą )  zawiera bardzo dużo przeciwciał ochronnych, potrzebnych potrzebnych szczeniętom do przeżycia pierwszych 6-10 tygodni.  Potem należy zdecydować, kiedy najlepiej wprowadzić gęste  pokarmy i oddzielić młode od matki ( art.  " Żywienie i Odsadzanie").  Suczka utrzymuje szczeniaki w czystości oraz sprząta ich odchody. Pomimo to powinno się regularnie zmieniać gazety w legowisku czy pudełku ze szczeniakami. 
      Szczenięta są po urodzeniu głuche i ślepe. Ich oczy otwierają się około 10-14 dnia, chociaż mija jeszcze 7 dni zanim nauczą się prawidłowo skupiać wzrok. Ich słuch zaczyna funkcjonować, gdy otworzą się przewody słuchowe, zaczyna się to między 13 a 117 dniem życia. 
Obcinanie pazurów  
W wieku 14-21 dni może zaistnieć potrzeba obcięcia szczeniętom pazurów. Używamy nożyczek do obcinania paznokci dla dzieci. Ruchy ugniatające jakie wykonują młode w czasie ssania mogą podrapać brzuch suki i nie tylko.

 Sen i odpoczynek

Tak jak dzieci szczenięta mają ogromne zapotrzebowanie na sen. Dobrze karmione szczenięta w pierwszym tygodniu życia niemal wyłącznie jedzą i spiął. Później ich aktywność wzrasta aż do wieku 3 tygodni, gdy - niepewnie stawiając pierwsze kroki - zwiedzają swoje legowisko lub pudełko. W wieku 12-14 tygodni okresy niezwykłej aktywności przerywane są okresami bardzo głębokiego snu., które są ulgą dla właściciela ;-) 


Utrzymywanie ciepła 

Temperatura jest czynnikiem, który należy kontrolować i regulować. Szczenięta przed urodzeniem rozwijają się w temperaturze 38,5 stopniach Celsjusza i pomimo spadku temperatury ciała suki tuż przed porodem, przyjście na świat jest dla szczeniaka jest poważnym szokiem termicznym. Wilgotne szczeniaki łatwo się zaziębiają, należy zatem wytrzeć je do sucha.  W pierwszych kilkunastu godzinach życia szczeniaków może pojawić się infekcja, która nie da wyraźnych objawów i której nie będą w stanie zwalczyć. Nowo narodzone szczeniaki nie potrafią prawidłowo drżeć do 7-10 dni, nie potrafią nastroszyć sierści , aby zatrzymać izolacyjną warstwę powietrza. Tak więc termoregulacja szczeniąt jest bardzo słaba i temperatura zmienia się wraz ze zmianą temperatury otoczenia. Po 6-7 dniach termoregulacja trochę się poprawia, ale nie jest zbyt sprawna do wieku 4 tygodni. Dlatego należy zapewnić dodatkowe ogrzewanie przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie, nawet jeśli małe pozostają przy suce, a dłużej - jeżeli są to sieroty karmione z butelki. 
       Temperatura w pokoju powinna wynosić 30-33 stopnie Celsjusza ( szczeniaki tolerują niewielkie wahania przez krótki okres ).  Alternatywnym sposobem jest utrzymywanie temperatury na minimalnym poziomie 21 stopni Celsjusza i dostarczanie dodatkowego ogrzewania dla samego legowiska. Temperatura pomieszczenia może spadać o 3 stopnie Celsjusza co 2 tygodnie, aż do otrzymania normalnej temperatury otoczenia. Trzeba bardzo uważać, w jaki sposób dostarcza się dodatkowe ciepło. Ponieważ regulacja cieplna szczeniąt jest na tyle słaba, że bezpośrednie ogrzewanie skierowane na jedną część ciała nie jest odpowiednio rozprowadzane i może uszkodzić skórę. 


Hoshi (Chomciara)
 

Żywienie i odsadzanie.

Żywienie i odsadzanie 

Jeśli wszystko idzie dobrze młode powinny jeść pokarm matki do 3-5 miesiąca życia. W tym czasie, gdy jeszcze pobierają dużo mleka od mamy , można zacząć dawać im pokarmy uzupełniające, aby szczenięta mogły nauczyć się jeść z miski. Ta metoda pozwala uniknąć „zahamowania”  w rozwoju młodych, które jest spowodowane ograniczeniem żywienia, a także pomaga w naturalnym zmniejszeniu pokarmy produkowanego przez sukę. Szczenięta z czasem potrzebują od niej coraz mniej pokarmu, aż nie będą go potrzebowały wcale.   

          
Odsadzanie szczeniąt od matki  


Pierwszym krokiem na drodze odsadzenia jest  przygotowanie papki z kaszki dla dzieci  oraz ogrzanego mleka krowiego. Podaje się to szczeniakom palcem lub końcem łyżeczki. Po takim wprowadzeniu pokarmy należy podawać papkę w misce do kojca dwa razy dziennie.  Przez pierwszy tydzień szczeniaki będą pełzały po swoim jedzeniu i trzeba będzie je wycierać po każdym karmieniu. Jeśli zostanie choć odrobina mleka lub pokarmu na ciele szczeniaka może to spowodować zapalenie skóry lub utratę włosów czy sierści. Najczęściej zabiera się matkę w czasie karmienia aby zbytnio nie przeszkadzała. Jak szczeniaki zaczną prawidłowo jeść z miseczek można im podawać jedzenie 3-4 razy dziennie. Wtedy można do ich jadłospisu wprowadzić mięso. 


       Tradycyjny posiłek szczeniaków ze skrawków najlepszej wołowiny zawiera za mało wapnia.  Jeśli chcemy użyć świeżego mięsa powinniśmy uzupełnić ten niedobór mączką kostną. Pierwszy posiłek powinno stanowić skrobane mięso – rodzaj „pasty mięsnej”. Jeżeli szczeniaki mają więcej niż 3 tygodnie, można im dać surową, zmieloną wołowinę od razu z mączką kostną.  
  

    Zamiast tego możemy użyć specjalnych konserw dla zwierząt . Nawet  puszkowane mięso dla dorosłych psów pełniej pokrywa zapotrzebowanie organizmu szczeniaka niż świeże mięso, chociaż też powinno się do niego dodawać troszkę mączki kostnej. Na cokolwiek się zdecydujemy, musi to być drobno zmielone. Żeby ułatwić  szczeniakom jedzenie mięsa z puszek należy umieścić je w małej ilości wody ( mniej niż 10 % objętości ) i rozgnieść nożem. 

      W miarę jak zmniejsza się ilość mleka od matki, trzeba dawać szczeniakom więcej pożywiania. Potrzebują one częstszego karmienia niż dorosłe psy z tych samych co niemowlęta, tzn. szybkiego wzrostu i rozwoju. Ale jeśli nie odsadziliśmy szczeniąt  od matki przed 5 tygodniem życia, należy to zrobić jak najszybciej zaczynając od mięsa ( patrz „ Rozwijanie dorosłych nawyków żywieniowych”). Ogólnie  mówiąc 6-tygodniowe szczenięta nie powinny wcale jeść pokarmu matki lub jeść je tylko trochę.







Hoshi (Chomciara)


Odsadzanie szczeniąt karmionych z butelki

Odsadzanie szczeniąt karmionych z butelki 

Ten proces jest taki sam jak u normalnych szczeniąt  ale zaczyna się go w wieku 2,5 tygodnia. Najpierw należy zachęcić szczenięta do chłeptania, a gdy się tego nauczą wprowadzamy mięso. Szczenięta karmione z ręki na ogół uczą się jeść z miski kilka dni wcześniej niż szczenięta od matki, co ułatwia nam życie :-).  Trzeba bardzo uważać, aby szczenięta nie zniechęciły się z powodu najadania się z miski. Należy kontynuować karmienie z butelki dopóki nie ma pewności, że wszystkie szczenięta jedzą dobrze i wystarczająco przybierają na wadze. 





Hoshi (Chomciara)

Oswajanie myszek

Oswajanie


Pierwsze chwile 

Kiedy już myszki znajdą się w domu powinno się dać im trochę spokoju, aby mogły zapoznać się z nowym domem. Nie powinno to jednak trwać zbyt długo, gdyż myszki mogłyby zdziczeć. Wystarczy tyle, aby zdążyły ochłonąć po przeprowadzce. W tym czasie lepiej po prostu je obserwować. Myszki też będą widzieć właściciela obok klatki i będą powoli przyzwyczajać się do jego zapachu. 

Myszy laboratoryjne mogą się oswajać bardzo szybko, albo bardzo wolno, w zależności od tego jaki miały poprzednio kontakt z ludźmi. Oczywiście niektóre mogą nie oswoić się do końca. 

Warto pamiętać, że przy oswajaniu myszek nie można wykonywać gwałtownych ruchów oraz podnosić głosu, ponieważ mogą się przestraszyć i zrazić do opiekuna. Wszelkie gryzonie muszą zyskać zaufanie właściciela, jest to absolutnie normalne u każdego osobnika.

Myszy mogą na początku ugryźć, jeżeli będzie się postępować z nimi zbyt "brutalnie", np. chwytać je w nieodpowiedni sposób.  Oczywiście może się też zdarzyć, że będą sprawdzać czy ich opiekun nie jest "jadalny", ale jeżeli poznają jego zapach nie będzie z tym problemu.


Sposoby oswajania

Istnieje jeden podstawowy sposób oswajania myszek, sprawdzający się również w stosunku do większości innych gryzoni. Jest on przeważnie skuteczny, jednak należy być cierpliwym. Pamiętajcie, każda myszka jest inna. Do tego dochodzi pochodzenie gryzonia.

Jeżeli ma się myszkę RASOWĄ, zakupioną u hodowcy bardzo prawdopodobnie, że jest ona oswojona z człowiekiem, gdyż chowała się w "rodzinnej atmosferze".

Jeżeli zwierzę było kupione w sklepie może być ona np. strachliwa. Takie myszki przeżywają pierwsze tygodnie swojego życia w stresujących warunkach. W takim środowisku wystawione są na hałasy i niepokojenie przez klientów. 

Sposób ten polega na włożeniu ręki do klatki lub akwarium oraz czekaniu, aż myszka się nią zainteresuje. Należy włożyć rękę spokojnie i powoli oraz wykonywać bardzo powolne ruchy, tak aby myszka nie skojarzyła tego z atakiem. Przy tym procesie pomocne mogą się okazać mysie smakołyki przykładowo orzechy czy słonecznik. W ręce trzymać można jeden z nich, co zachęci gryzonia i sprawi, że bardziej się zainteresuje. Kiedy myszki poznają już zapach opiekuna, będą wiedziały, że nic im nie grozi z naszej strony. W końcu same zaczną się interesować. Przy podawaniu im w tym czasie im smakołyków, szybko się nauczą, że jesteś wrogo nastawiony. Część myszek może po jakimś czasie swobodnie wchodzić na rękę swojego właściciela.

Wskazówka: Podczas podawania posiłku, w czasie oswajania można wydawać jakiś odgłos np. pstrykać palcami, gwizdać, stukać w pręciki w klatce lub mówić przykładowo imię zwierzaka. Wtedy myszka nauczy się wychodzić na ten odgłos kojarząc go z jedzeniem.


Foslo (Mysiarz)

Mysz Domowa

Mysz Domowa



Długość ciała: 7 - 12 cm
Długość ogona: 5,5 - 11 cm
Długość tylnej stopy: 1,5 – 1,8 cm
Długość ucha: 1,0 – 1,5 cm
Masa: 6 – 30 g
Długość życia na wolności: 3 miesiące, najdłużej 1,5 roku
Długość życia w niewoli: do 4 lat, najczęściej 1,5 roku, do 2 lat

Wygląd

Sierść tego gatunku może mieć barwę od brunatno brązowej do żółtawobrązowej, przy czym brzuch jest jaśniejszy. Mysz ma smukłe ciał, pyszczek jest zaostrzony, uszy duże, cienkie, długie i nieowłosione, zaokrąglone na końcu. Ogon pokryty jest od 150 do 205 pierścieni łusek.  N tylnych stopach znajduje się po sześć okrągłych modzeli ( zgrubiała, szorstka skóra ). Samice posiadają pięć par gruczołów mlecznych, a z czego trzy w okolicy piersiowej. Myszy domowe wydzielają charakterystyczny mysi zapach.  


Występowanie


Pierwotnie gatunek ten zamieszkiwał strefę stepów i półpustyń wschodniej Azji i Afryki. Prawdopodobnie w początkach rolnictwa na Bliskim Wschodzie nastąpiło przejście części populacji w okolicy domostw ludzkich, a następnie wraz z ludźmi myszy rozprzestrzeniły się na cały świat.



Środowisko

Pierwotnie gatunek ten zamieszkiwał tereny stepowe, obecnie występuje 
przede wszystkim w domostwach ludzkich, stajniach, stodołach oraz piwnicach, od wiosny do pierwszych przymrozków również w zaroślach i ogrodach. Obecnie hodowana w domach. Z czasem stara się popularnym towarzyszem człowieka. Myszki, które dostępne  są dostępne w sklepach, są najczęściej niewiadomego pochodzenia mieszankami myszy laboratoryjnej. Jest to gatunek wybitnie plastyczny, może dostosować się do życia w kopalniach czy nawet w chłodniach w temperaturze zera stopni.

 
Tryb życia

Aktywna najczęściej o zmierzchu i nocą, czasem za dnia. W warunkach naturalnych szczyt aktywności przypada na godziny po zachodzie słońca. W pomieszczeniach zamkniętych aktywna całą dobę, zaś oświetlonych od zmroku do rana. Unika wody, jednak w razie potrzeby nieźle pływa. Biega i wspina się wspomagając to chwytnymi łapkami, nadającym równowagę ogonem.



Pokarm

Wszystkożerna, najczęściej je produkty zbożowe i nasiona. W zależności od dostępności pożywienia, może jeść wyłącznie pokarm roślinny, czasem zwierzęcy. Osobniki zamieszkujące budynki żywią się znalezionymi tam produktami spożywczymi.


Rozmnażanie

M
yszy zamieszkujące domostwa rozmnażają się cały rok. W naturze okres godowy przypada od kwietnia do października. Cykl trwa od czterech do sześciu dni, zaś ciąża od 19-stu do 24-stu dni. Na rok przypada od czterech do dziesięciu miotów po jednym do dwunastu młodych, przeciętnie od siedmiu do ośmiu. W przypadku myszy zamieszkujących stogi  trzy do dziewięciu (średnio sześć), a w przypadku zamieszkujących budynki jeden do dziesięciu (średnio pięć, sześć). Maksymalna liczba młodych w miocie to 21 osobników. Po urodzeniu małe pozostają z matką przez trzy tygodnie, w tym czasie otwierają oczy. Następuje to około 12-stego do 15-stego dnia, ssą do 18-stu, 20-stu dni. W wieku 35 do 49 dni są już dojrzałe płciowo.   




Udomowione odmiany myszy domowej

Z gatunku Mus musculus oprócz wielu dzikich pod gatunków rozwinęły się też myszy będące potomkami osobników udomowionych wiele lat temu.

LABORATORYJNA, kiedyś BIAŁA – osiąga wielkość od 7 do 12 cm, ogon jest długości ciała, jej sierść może mieć nie tylko biały kolor, ale też wiele innych. Cena tych myszy to najczęściej od 5 do 6,50 zł (Zależnie od sklepu ).

JAPOŃSKA (z której rozwinęły się MINIMOUSE) – osiąga wielkość około 5 do 7 cm, myszki te są białe w ciemne łaty, jest ich mało, ale za tą są duże.

RASOWA – osiąga wielkość około 10 cm, drugie tyle mierzy ogon, występuje w wielu odmianach barwnych. Cena tej myszki to około 30 zł. Jedynie myszki kupione u hodowcy posiadają rodowód i są myszkami rasowymi.  
 





Foslo (Mysiarz)